Niewiele jest dyscyplin sportu, które są dla naszego organizmu równie bezpieczne i korzystne jak pływanie. Aktywność w wodzie pozytywnie wpływa na układ immunologiczny, zapobiega schorzeniom kręgosłupa, relaksuje i poprawia sylwetkę.
Co więcej, sprawdza się w każdym wieku i o każdej porze roku.
Korzyści płynące z pływania:
Wyprawka basenowa:
Pływanie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci
Ćwiczenia na basenie są idealne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, gdyż pomagają się im rozwijać, i to nie tylko fizycznie. Po pierwsze, usprawniają zdolności motoryczne, takie jak siła, szybkość czy koordynacja ruchowa. Po drugie, pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, dzięki czemu dziecko rzadziej choruje. Po trzecie, pływanie uczy dyscypliny, systematyczności, samodzielności, co niezwykle przydaje się w szkole.
Pływanie poprawia kondycję
Pływanie to idealne ćwiczenie ogólnorozwojowe. Poprawia kondycję i wydolność organizmu, gdyż podczas aktywności w wodzie angażujemy praktycznie wszystkie części ciała: ramiona, nogi, grzbiet, brzuch, barki. Pływanie pozytywnie wpływa również na niemal wszystkie układy organizmu, począwszy od układu ruchowego, poprzez oddechowy, krwionośny i trawienny, na układzie nerwowym kończąc.
Pływanie zapobiega zwyrodnieniom kręgosłupa
Podczas pływania wzmacniamy układ kostny oraz mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. W ten sposób zapobiegamy schorzeniom kości i stawów, zwyrodnieniom kręgosłupa oraz wadom postawy. Pływanie ma znaczenie nie tylko profilaktyczne, ale też terapeutyczne. Zalecają je ortopedzi po przebytych urazach, a także w rehabilitacji patologicznych skrzywień kręgosłupa i przy towarzyszących im stanach bólowych.